W pierwszy  tydzień  ferii (25 stycznia -2 lutego 2020) grupa 14 nauczycieli III LO w Starachowicach odbyła Job shadowing w Portugalii w ramach projektu „Europejski nauczyciel – doskonalenie zawodowe kadry III LO w Starachowicach . Projekt jest realizowany w Programie Operacyjnym Wiedza Edukacja Rozwój i  finansowany ze środków Unii Europejskiej. Partnerem szkoły jest firma ‘WE Are Lda’, która zadbała o dogodne warunki  pobytu w Portugalii, zapewniła organizację staży i bogaty program kulturowy. Szkolnym koordynatorem projektu jest Justyna Żłobecka, nauczyciel bibliotekarz.

Przez pięć dni nauczyciele wraz z dyrektorem  Mirosławem Niewczasem  obserwowali pracę portugalskich kolegów w szkołach i placówkach realizujących innowacyjne formy kształcenia zintegrowanego, wprowadzone przez miasto i gminę Povoa de Varzim. Uczestniczyli w zajęciach w Rocha Peixioto- zespole szkół liczącym ok. 1000 uczniów  i  będącym pionierem i autorytetem w dziedzinie innowacji edukacyjnych oraz liderem w zakresie współpracy międzynarodowej - wymiany uczniów i nauczycieli, a także w szkole EB 1,2,3 Apulia realizującej nowatorskie  rozwiązania edukacyjne i wychowawcze. Dodatkowo nauczyciele obserwowali zajęcia w ośrodku Mapadi, który jest częścią lokalnego programu włączania i przygotowania osób o specjalnych potrzebach edukacyjnych i niepełnosprawnych do czynnej obecności na  rynku pracy.

Podczas  obserwacji zajęć, rozmów z kadrą zarządzającą,  portugalskimi nauczycielami uczniami uczestnicy Job shadowing zapoznali się z systemem edukacyjnym kraju partnerskiego, poznali istotę innowacji wprowadzonych przez tamtejsze szkoły w zakresie: metodyki nauczania (priorytetem jest praca zespołowa), programów nauczania (mniej wiedzy i teorii – nacisk na doskonalenie kompetencji kluczowych i umiejętności praktycznych uczniów). Zachwycający okazał się profesjonalizm i kompleksowe wsparcie uczniów niepełnosprawnych i ze specyficznymi trudnościami edukacyjnymi, sposoby wykorzystania ICT w procesie nauczania.

Nauczyciele  spotkali się również  z władzami miasta Povoa de Varzim, gdzie w trakcie konferencji zapoznano ich ze specyfiką systemu edukacji portugalskiej, zasadami nowatorskiego projektu „Feniks” prowadzonego przez miasto, m.in. w obszarze  organizacji szkoleń zawodowych uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych.  Wyjazd do Portugali nie ograniczał się jedynie do zdobywania kwalifikacji zawodowych, ale był też okazją do poznania obcego kraju, odmiennej kultury i  nauki języka. Podczas pobytu  nauczyciele mieszkali w  mieście Povoa de Varzim położonym tuż u wybrzeża Oceanu Atlantyckiego. Realizując program kulturowy zwiedzili Lizbonę,  Porto oraz Fatimę - słynne na całym świecie Sanktuarium Maryjne, miejsce objawień Matki Bożej.

Zdobyte umiejętności praktyczne, udoskonalona znajomość języka portugalskiego i angielskiego, a także wzrost pewności siebie  wspomogą pracę zawodową nauczycieli.