Back To Top

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
.

III Liceum Ogólnokształcące

z Oddziałami Integracyjnymi im. K.K. Baczyńskiego w Starachowicach

W poniedziałek, 25 lutego 2019 roku, w Kościele p.w. Świętej Trójcy w Starachowicach, odbyła się uroczysta msza święta w 108 rocznicę śmierci rotmistrza Józefa Szaybo- bohatera Powstania Styczniowego.

Wśród zebranych na Mszy Świętej pocztów sztandarowych, znalazła się także młodzież reprezentująca III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im K.K. Baczyńskiego w Starachowicach. Józef Szaybo był rotmistrzem kawalerii w czasie powstania styczniowego. Walczył w oddziałach augustowskim, łomżyńskim i płockim. Po powstaniu styczniowym rozpoczął pracę w Zakładach Starachowickich, przez co związany był z naszym miastem. Jego ciało spoczywa na cmentarzu przy ul.Iłżeckiej w Starachowicach. Po liturgii uczestnicy przeszli na cmentarz, aby złożyć wiązanki i znicze oraz by oddać hołd rotmistrzowi. Na zakończenie Świętokrzyskie Stowarzyszenie Historyczne "Grot" oddało salwę honorową, a zebrani mieli okazję posłuchać opowieści o samym Józefie Szaybo. Gośćmi obchodów były prawnuczka rotmistrza Zofia Liszka i praprawnuczka Krystyna Walecka, które do dziś pielęgnują wspomnienie o swoim przodku. Podsumowaniem uroczystości był widowiskowy pokaz strzelania z broni palnej z 1863 roku przez Stowarzyszenie "Grot", na dziedzińcu Gimnazjum nr 2 w Starachowicach.108 rocznica śmierci jakże zasłużonego rodaka, nie była powodem do smutku, ale do radości, z tego, że dziś możemy pielęgnować pamięć o ludziach walczących o wolny i niepodległy naród.


Opracowała: Ewelina Garbacz

Dziennik

 

 

 Współpracujemy

 

 

 

 

 

 

 

 

Blue Flower

Copyright © 2019 III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im K.K. Baczyńskiego w Starachowicach Rights Reserved.